تبلیغات
مهریه - جنایتی بالاتراز قتل بنام . . . . ازدواج
مهریه
مهریه یعنی : مفت خوری – مرده خوری – حاضر خوری
بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 2 دی 1389

HTTP://ensaf.blogfa.comجنایتی  بالاتر از قتل بــــنــام   . . . .  ازدواج

 

امروز در موتور جستجو به مطلبی برخورد كردم كه برای دیدن موضوع لینك مطلب را دنبال كردم و به وبلاگی رسیدم كه ظاهرا شرح حال جوانی بود كه بواسطه نداشتن مهریه به زندان افتاده  بود .

مطالب را كه خوب مطالعه كردم دیدم نوشته گناه من چیست كه بخاطر ازدواج كردن باید به زندان بیفتم ؟ و ...  .

با توجه به مهریه های امروزی كه ممكن است از صد یا دویست سكه شروع شده و به دو و سه هزار سكه هم برسد و یك حساب سر انگشتی به این نتیجه و حقیقت رسیدم كه بدهی پسر جوانی كه بخواستگاری یك دختر ایرانی میرود و منجر به ازدواج میشود مساوی و یا بالاتر از دیه زنی هست كه در خیابان بصورت غیر عمد ممكن است به قتل رسیده باشد  ! ( حالا چرا ما مردها باید بخاطر زن خودمان را یك عمر بدهكار و مقروض كنیم بگذرد ؟) با احتساب مقدار دیه یك زن كه  به اندازه نصف یك مرد هست و با مقایسه حداقل های مهریه های روزگار ما كه حداقل  114 سكه هست و بیش از 40 میلیون تومان میشود  كاملا مشخص است كه یك پسر جوان ایرانی برای ازدواج كردن باید تا پایان عمر خود بی جهت خودش را مقروض و بدهكار كند و به دردناك ترین  و سخت ترین  شكل ممكن  یا در زندان و یا در غربت و انزوا تاوان حماقت و سادگی ، خوش بینی و اعتمادو عاشق شدنش   را بپردازد.

البته اگر انصاف داشته باشیم باید توجه كنیم ماهیت این دو مساله كاملاً با هم متفاوت است ،در قتل غیر عمد فرد دنبال این نبوده كه به كسی آسیب برساند اما فردی كه قصد ازدواج داشته علی الظاهر قصد خیر و بدور ماندن از گناه و پیمودن راه پاكدامنی و پیروی از سنت پیامبر را داشته است .

حالا میتوان حساب كرد مهریه پانصد سكه ای یك دختر معادل دیه چهار قتل غیر عمد هست و الی آخر . .  . .

عده ای عقیده دارند  محدود كردن این ارقام بدون پایه و اساس و غیر منطقی و اساساً غیر شرعی با موازین و قوانین و شرع بنوعی منافات دارد .

عده ای میگویند :  محدود شدن سقف مهریه با حقوق زن منافات دارد ، تعیین سقف مجاز برای مهریه به  ضررو زیان زنان هست و شاید این آزاد بودن مقدار مهریه بنوعی حمایت از زن محسوب میشود ، نشانگر میزان عشق و علاقه ء مرد به زن هست و ...

البته اگر گفته  میشد حماقت بهتر و شایسته تر بود از حمایت ، اگر گفته میشد خوش بینی و سادگی و خوش باوری بهتر بود تا عشق و علاقه ، زیرا بی ضابطه بودن موضوع و میزان مهریه باب دعواهای خانوادگی و كلاشی و كاسبی و تجارت  بعضی خانم ها را باز كرده ، زیرا با اندك اختلاف و بهانه ای مردها به زندان تهدید میشوند ، زیرا  مردهای بسیاری را سراغ دارم و می شناسم كه  به ناچارو از ترس مهریه تن به زندگی داده اند اما  زنان خود را از مهر و عاطفه ء  خود محروم كرده اند ، زیرا  بعد از درگیر شدن خانواده ها و جوانان با هم بر سر ریاست و قدرت و ثروت ( مهریه ) و تلف شدن وقت دادگاهها بر سر موضوع مهریه  مساله فقط به طلاق و جدائی  ختم نمیشود و این مرد هست كه یك عمر باید با رنج و محنت و سختی دست و پنجه نرم كندو ... این نتیجه آن حمایت است زیرا پس از طلاق دروازه های خانه بروی زن گشوده میشود ، بگفته و اعتراف خودشان از قل و زنجیر و اسارت و حبس و زندانی شدن در خانه ، كنیزی و كلفتی شوهر و فرزند نجات پیدا می كنند مستقل و كوجه بازاری  ، متجدد و فمنیست ، بزك كرده و تحصیل كرده و دانشگاهی  میشوند و الی آخر

چگونه و چرا حمایت از طریق روشی غیر ممكن محقق میشود ؟ وقتی مهریه آن قدر بالاست كه امكان پرداختش وجود ندارد كدام قانون میتواند آنرا تضمین كند ؟ اصلا چرا و چگونه این بحث مبنای حمایت از زنان شده ؟ شاید منظور حمایت از فرزندان بی سرپرستی باشد كه از فرجام دعواهای خانوادگی باقی میمانند و یا از نطفه ء چنین پدرانی كه یك عمر با ترس و دلهره از مهریه با همسران خود  زندگی كرده اند و بر روی غیرت مردانه خود پا گذاشته اند فرزندانی ترسو و بزدل متولد میشود ؟البته  اگر این نوزادان از نطفه حلال بهم رسیده باشند باز هم جای شكر  دارد .

 

فضیل بن یسار به نقل از امام صادق‏علیه السلام درباره مردى خبر داده‏كه با زنى ازدواج مى‏كند ودر نظر ندارد مهر به او بپردازد كه در این‏صورت ازدواجش  زنا خواهد بود.(وسائل الشیعه، ص‏21، باب 11، حدیث 1)

 درست بنگرید .... در صورت ازدواج كردن و ندادن مهریه آن ازدواج حرام و زنا قلمداد شده پس آیا میشود انتظار داشت از زنا فرزند حلال زاده بوجود بیاید؟ این هم عاقبت  روزگار ، اینه سرنوشت مرد ایرانی

رسول خدا (صلى الله علیه وآله وسلم) فرمود :

مَنْ ظَلَمَ اِمْرَأَةً مَهْرَها فَهُوَ عِنْدَ اللّهِ زان یَقُولُ اللّهُ عَزَّ وَ جَلَّ یَوْمَ الْقِیامَةِ: عَبْدى زَوَّجْتُكَ أَمَتى عَلى عَهْدى فَلَمْ تُوفِ بِعَهْدى وَ ظَلَمْتَ أَمَتى فَیُؤْخَذُ مِنْ حَسَناتِهِ فَیُدْفَعُ اِلَیْها بِقَدْرِ حَقِّها، فَإِذا لَمْ تَبْقَ لَهُ حَسَنَةٌ أُمِرَ بِهِ اِلَى النّار بِنَكْثِهِ لِلْعَهْدِ إِنَّ الْعَهْدَ كانَ مَسْؤُولاً.( بحار، چاپ مؤسسه وفاء بیروت، ج 100، ص 349. )

كسى كه مهر زن را ظالمانه نپردازد، نزد خداوند زناكار محسوب مى شود، روز قیامت حضرت حق به او خطاب مى كند، بنده ی من ،  من كنیزم را بر اساس پیمانى كه با تو بستم « عقد و ازدواج » به تو تزویج نمودم، به پیمان من وفا نكردى، و بر او ستم روا داشتى، سپس به اندازه حق زن از حسنات مرد برداشته در پرونده همسرش مى گذارند، و چون حسنه اى به اندازه پركردن حق زن نماند، به گناه پیمان شكنى به آتشش مى برند، و مجازاتش می كنند  عهد و پیمان مسئولیت دارد.

مسئله و معضل مهریه جیزی فراتر و پیچیده تر از این حرف هاست متاسفانه  هنوز هم خیلی از پسران و مردان جوان ما  نمیدانند مهریه  به ارث نیز میرسد یعنی در صورت فوت زن مهریه اش به پدر و یا اقوام زن تعلق می گیرد،  حتی زنی كه زندگی مشترك نداشته در صورت فوت ،  خواهر و برادرش ، خانواده یا بستگانش  میتوانند مهریه ء او را از شوهرش مطالبه كرده و همان قوانین كه در مورد طلب زن جاری بوده در مورد اقوام زن نیز جاری میشود (ولی فقط نصف مهریه در صورت غیر مدخوله بودن)

‹‹ دوری از مردم و جامعه شرور دریچه خوش بختی و سعادت  مرد هست ››

نكته جالب تر   و تاسف بار تر اینجاست كه بعد از فوت مرد اولین حقی كه از دارائیهای مرد كسر میشود مهریه زن است و بعد از آن است كه فرزندان و وراث به دارائیهای باقی مانده دست پیدا میكنند و بعنوان مثال زن جوانی كه یك فرزند خردسال دارد و شوهرش فوت كرده اگر قصد ازدواج مجدد كند بواسطه مهریه بالای زن هیچ سهمی به فرزند مرد نمیرسد و  دارائیهای مرد فوت شده همه متعلق به  زن و شوهر جدید و زندگی آنها میشود و اگر  شوهر دوم یا خود آن زن  حاضر به نگهداری فرزند شوهر سابقش نباشد این طفل بی كس وتنها ،  بی چیز و بی پشتوانه در بهزیستی و ... رها میشود .

 قرار دادن مهریه برای زن  ، قبول و پذیرش مهریه از سوی پسران و مردان جوان در هنگام ازدواج بزرگترین خیانت و حماقت  آشكاریست كه هر پدری قبل از فوتش میتواند در حق فرزند خود بكند .

پس دوستان : برای ازدواج به یاد داشته باشید به حرف خاله زنكها و بحثهاو ترفند هاو شعارهای زیركانه و زنانه ء  كی مهریه داده و كی گرفته ؟ استخاره كردیم خوب آمده ، در كار خیر حاجت به استخاره نیست و .... هیچ توجه نكنید زندگی خود را از روز اول روی باد وهوا  ، قول و قسم ها  و وعده های پوچ فریبنده ء دلبر خود بنا نكنید و مقدمات گرفتاری و ناراحتی ، بیچارگی و بدبختی خود و خانواده خود راخودتان بدست خودتان  فراهم نكنید  .

 این بلای هست كه سر خیلی ها ، خیلی افراد بخود مطمئن آمده ، شتری هست كه در خانه ء خیلی ها نشسته .

هر چند ازدواج امری مقدس است و لازم ولی در این روزگار ،  در این اوضاع و احوال و شرایط بد اقتصادی ، تحریم و تورم ها ی ایران ،  كمی غفلت و بی احتیاطی ،  سادگی و خوش باوری ، اعتماد و خوش بینی كافی هست  تا تمام اتفاقاتی كه برسرمردانی  چون من آمده   را بسرشما نیز  بیاورد .

می خوردن و شاد بودن آئین من است             فارغ بودن از كفر و دین ، دین من است

گفتم به عروس دهر كابین تو چیست ؟                 گفتا دل خرم تو كابین من است

‹‹ زنده یاد شاعر خیام نیشابوری  ››

شما در این رابطه چه تجربیاتی دارید و جه می اندیشید ؟

مشتاقانه منتظر دریافت خاطرات – زندگینامه ها – تجربیات  و مقالات – نظرات و  دیدگاه های شما در این رابطه به آدرس ایمیل زیل هستم .

E - mail:mehreh@rocket mail.com

مهدی سابقی فر

یک پدر و یکی از هزاران قربانی مهریه

دی  ماه  سال 1389- ایران

مملکت  به اصطلاح امام زمان , مدینه فاضله , قبله گاه اول مسلمین جهان ایران

ایران مترقی و متمدن و مردم سالار !!! !

 

منبع اصلی مطلب  :  وبلاگ انصاف ( با كمی تغییر و ویرایش مجدد  )

 : HTTP://ensaf.blogfa.com

 

 

 
برچسب ها: ازدواج - مهریه - قتل عمد - قتل غیر عمد،
ارسال توسط مهدی سابقی فر
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin